Podatki – jak oni to robią?

21 maja 2019

Podatki nie są nudne – tak uważa zgrana ekipa naszych specjalistów z Grupy Impel. Poznajcie dynamiczny i kreatywny zespół spółki Business Tax Professionals – specjalizujący się w doradztwie podatkowym i szkoleniach z zakresu podatków.

Przygotowują opinie podatkowe i raporty, wykonują przeglądy podatkowe i ciągle zapoznają się z nowymi przepisami. Zapewniają klientom stałą opiekę jak i doraźną pomoc.Jak sobie ich wyobrażacie?

Większość ekipy Business Tax Professionals nie ma jeszcze 30 lat, część z nich to licencjonowani doradcy podatkowi. Łączy ich wspólna praca i pasja. Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe, zarządzanie ryzykiem podatkowym i kształtowanie polityki podatkowej to ich codzienność. – Jesteśmy dobrą stroną podatków – wspieramy podatników w sporach z fiskusem, który czyha na ich potknięcie. Jesteśmy tymi, którzy bronią interesów klienta – tak przedstawia firmę Sławomir Wilczyński, starszy konsultant ds. podatków i doradca podatkowy.

W tę pracę w żadnym wypadku nie jest wpisana nuda. – Raczej pojawia się dreszczyk emocji, gdy wydajemy opinię dotyczącą nie 200 zł, ale 200 mln zł. Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność – zapewnia Paweł Podlasiński, doradca podatkowy, pracujący w Business Tax Professionals od sześciu lat.

Stawiają na rozwój i kreatywność

Aleksandra Jaworska pracuje tu dopiero od roku. Przeszła do Business Tax Professionals z innego stanowiska w Grupie Impel. – Tutaj praca jest rozwojowa. Wcześniej zajmowałam się codziennie tym samym, co z biegiem czasu było dla mnie męczące. Obecnie zajmuję się dokumentacją cen transferowych, a to dopiero początek – mówi. Potwierdza to Magdalena Chodorek – konsultant ds. podatków, a od tego roku licencjonowany doradca podatkowy, która trzy lata temu sama zaczynała od stażu: – Mamy możliwość rozwoju. Z każdym etapem zmieniają się nasze kompetencje. Przygotowujemy opinie, prowadzimy szkolenia i spotkania z kontrahentami.

Wcześniejszy staż Magdalena Chodorek odbyła w Urzędzie Skarbowym. Tam poznała Piotra Adamskiego – wtedy urzędnika skarbowego. Dziś pracują w jednym pokoju w Business Tax Professionals. – Mimo, że podatkami zajmuje się zarówno teraz w Grupie Impel jak i poprzednio w urzędzie skarbowym to uważam, że nie da się porównać tej pracy. W urzędzie przede wszystkim brakuje czasu na rozwój. Nie ma także takich możliwości. Praca w doradztwie podatkowym jest kreatywna i rozwijająca – podkreśla Piotr Adamski. – Dużym wyzwaniem jest dla nas fakt, że musimy być ciągle gotowi na częste zmiany w przepisach podatkowych W krótkim czasie musimy zapoznać się ze zmianami, , spróbować je zrozumieć i przełożyć na taki język, by zrozumiał je klient – dodaje.

Dzielą się wiedzą

To również całkiem nieźle im idzie, ponieważ ekipa z ul. Słonimskiego prowadzi także szkolenia i pisze eksperckie artykuły. – Proponujemy trzy rodzaje szkoleń: po pierwsze dla Grupy Impel najczęściej z powodu zmiany danych przepisów, po drugie – szkolenia na zlecenia firm zewnętrznych z danego tematu, a także cykl Podatki Przy Kawie, czyli otwarte szkolenia dla przedsiębiorców zrzeszonych w izbach gospodarczych – na przykład na temat rozliczeń użytkowania samochodu osobowego w działalności – opowiada Paweł Podlasiński.

Zawiłości podatków specjaliści wyjaśniają również w artykułach prasowych, które publikują prestiżowe tytuły – „Dziennik Gazeta Prawna” i „Rzeczpospolita” oraz Infor.pl. Obecnie przygotowują także informator podatkowy oraz krótkie filmy na wybrane podatkowe tematy i już obiecują, że zawartość będzie sensowna i zrozumiała.

Zespołem zarządzają Anna Ganczarska i Andrzej Naskrętski.

Dzięki niepowtarzalnej atmosferze

– Nasz zawód jest otwarty, wymaga specyficznych umiejętności, otwartości myślenia i kreatywności, a dzięki temu wiele osób może się w nim odnaleźć – podkreśla Andrzej Naskrętski. – Nasza działalność to sinusoida – sukcesy przeplatają się niekiedy z niepowodzeniami i tak do tej pracy trzeba podchodzić.

W skład ekipy wchodzą także Anita Olbrych – doradca podatkowy, Izabela Wojtasik – Manager ds. cen transferowych, Marta Wiącek i Piotr Ryniewicz – młodsi konsultanci ds. podatków.

Wszyscy zgodnie twierdzą, że efekty ich pracy nie byłyby tak dobre, gdyby nie świetna atmosfera, udana współpraca, zaufanie i szacunek oraz to, że się po prostu lubią. – Mamy wspólne pasje. W zeszłym roku byliśmy pierwszym zespołem z Grupy Impel w biegu firmowym. Gramy też w badmintona, razem świętujemy różne okazje i wspólnie gotujemy. Ostatnim hitem, przygotowanym przez Pawła jest bigos wrocławski z czerwonej kapusty, z jabłkiem i rodzynkami oraz śliwkami – mówi Piotr Adamski.

źródło: https://blog.impel.pl/podatki-jak-oni-to-robia/